четвъртък, 2 юли 2015 г.

Гръцката криза, българското малоумно отношение към нея и фундаменталните принципи на ЕС



Наблюдаваме тези дни "гръцката криза". Много отдавна ми прави впечатление, че повечето българи почти нищо не знаят за гърците и Гърция. Опитът им в общия случай се свежда до няколко плажа в Халкидики, без каквато и да е комуникация с местните хора. Но същевременно "имат изградено мнение", като стандартното, типичното е: "гърците са мързеливи, хитри, и дори нахални", "това се доказва от избирането на Сириза на власт и отказа им да си платят дълговете". Последните дни и седмици от развитието на кризата Нетът е пълен с хиляди изказвания на българи, в които струи ненавист към гърците и валят упреци за неплащането на задълженията. Повечето изказвания са от претендирани "десни политически позиции", характеризирането на гърците се свежда до това, че са "левичари" и "комунисти", а Сириза е платена от Кремъл (твърдения, които съвсем очевидно са далеч от действителността).

Обратната гледна точка, че виновни за натрупаните дългове не са обикновените гърци, а определени финансови и политически кръгове – и леви, и десни, както в Гърция, така и в Европа, които имат интерес от запазване на статуквото и трупане на печалби, почти не е застъпена. Учудващ е единогласният български хор от форумисти в Нета и "финансови и политически експерти", пенещ се по адрес на Гърция и гърците, и липсата му на разбиране за това, че тежкото финансово заробване на Гърция тотално противоречи на фундаменталните принципи на Европейския съюз – човешки права, включително право на достойно съществувание, конкретно и ясно вписани в основните му документи. Разбира се, голяма част от населението на България също така е лишено от тези права.

За хилядите български гъркомразци, самопровъзгласили се за "десни" и "либертарианци", защото не харесват и правилно комунизма и комунистите (но не отрониха и "гък" против него, докато той сам не падна), предлагам три четива за ограмотяване и размисъл.

Първото е подробни мнения на 100 гръцки граждани за Гърция, кризата и референдума: http://www.theguardian.com/world/ng-interactive/2015/jun/30/greece-euro-referendum-100-greeks-give-their-view От тях, освен всичко друго, се вижда, че отговор "да" хич, ама хич не е сигурен.

Второто е едно социологическо проучване, което показва, че гласуващите "не" може би ще са повече: http://www.reuters.com/article/2015/07/01/us-eurozone-greece-poll-idUSKCN0PB3HQ20150701?mod=related&channelName=ousivMolt

И третото е мнение на нобеловият лауреат по икономика Джоузеф Стиглиц, който "знае как би гласувал". И то е явно обратно на хилядите български гъркомразци, самопровъзгласили се за "десни" и "либертарианци", както и на доста български "капацитети": "A yes vote would mean depression almost without end [...] a no vote would at least open the possibility that Greece, with its strong democratic tradition, might grasp its destiny in its own hands. Greeks might gain the opportunity to shape a future that, though perhaps not as prosperous as the past, is far more hopeful than the unconscionable torture of the present. I know how I would vote." Joseph E. Stiglitz, a Nobel laureate in economics http://www.theguardian.com/business/2015/jun/29/joseph-stiglitz-how-i-would-vote-in-the-greek-referendum

Но да продължим с ограмотяването, след като видяхме мненията на 100 гръцки граждани за кризата и референдума, социологическо изследване, според което изход "не" е по-вероятен, и мнението на нобеловия лауреат по икономика професор Стиглиц (който би гласувал с "не" за по-доброто бъдеще на Гърция).

Да сравним гръцкото положение с българското. В момента то е в общи линии ЕДНАКВО, като дори може би гръцкото е по-незавидно. И в двете държави са налице: изключителна бедност на големи кръгове от населението, лична несигурност и всекидневен стрес (самоубийства, депресии) дори на хората и семействата над чертата за бедност, изключително корумпирани и нагли политици, изключително драстично корумпирана съдебна система, а оттам масово беззаконие във всички сектори на икономиката и живота, и масово чувство на безнаказаност у безбройните закононарушители и престъпници, масова шуробаджанащина и практики quid pro quo ("аз на тебе, ти на мене"), масово избягване на данъци и други социални задължения. При подобни обстоятелства нормална държава не може да има!

И какво прави Европейският съюз, който ПРЕКРАСНО ЗНАЕ ВСИЧКО ТОВА, което се случва в две страни членки?

НЕ ПРАВИ АБСОЛЮТНО НИЩО!

Нещо повече, в случая с Гърция чрез лостовете на силните държави, банки и финансови институции той постепенно я заробва вече пет години, докато България и умилкващия се около него пожарникар потупва по гърба, тъй като слушка и не дължи много пари! Но това не прави положението на българите по-добро!

Ето защо тази неделя в Гърция се очертава като решителен ден за бъдещето на ЕС. И той може да се окаже черен, но може и да даде надежди. И надежди ще даде, ако отговорът на гърците е "не". Аз не бих се учудил да е "не". Ако, обратно, е "да", това ще е победа за финансовото робовладелство и на статуквото, при което Гърция и България ще продължат да тънат в драстична корупция, беззаконие и мизерия (а има и други държави с проблеми). В същото време Европейският съюз ще продължи да наблюдава ехидно и да поддържа неотклонно интереса си да има държави, които да сочи с пръст.

Така обаче не става! Нужна е ПРОМЯНА!

Няма коментари: